»Dajmo prednost zdravemu spanju.«

14. marca je svetovni dan spanja, ki ga letos obeležujemo pod sloganom "Dajmo prednost spanju."!
Kako ste pa vi danes spali?
Lea Kačičnik, mag. psih., ZVC ZD Medvode
Spanje je osnovna potreba našega telesa in hkrati predstavlja enega od temeljev našega zdravja, saj omogoča našemu telesu procese regeneracije in rasti. Spanje je tako pomembno za naše delovanje, da vas na posvetu pri psihologu praviloma vedno vprašamo, »Kako pa kaj spite?«.
Kako pa zase določim ustrezen vzorec spanja?
Za ustrezen vzorec spanja je značilno subjektivno zadovoljstvo, kar pomeni, da je prilagojen našim individualnim zahtevam ter posledično spodbuja naše fizično in duševno dobro počutje. V vsakdanu se to pokaže tako, da omogoča budnost čez cel dan, da smo lahko dovolj učinkoviti in skoncentrirani ter lažje uravnavamo čustva, frustracije in stres.
Kakšne so koristi urejenega spanca?
- Izboljšuje našo odpornost in imunske odzive (kar je pomembno pri preprečevanju okužb, rakastih obolenj in pri ostalih kroničnih nenalezljivih boleznih).
- Znižuje krvni tlak in blagodejno vpliva na srce in ožilje.
- Okrepi vrsto možganskih funkcij (vključno s sposobnostjo za učenje, pomnjenje ter sprejemanje logičnih odločitev in dobrih izbir).
- Okrepi našo telesno pripravljenost in energijsko bilanco.
- Dobrodejno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje (kar omogoča, da se zbrano in trezno lotimo družbenih in umskih izzivov).
- Izboljša presnovo telesa (uravnava količino inzulina in glukoze, tek in telesno težo, ohranja bogat mikrobiom črevesja).
Spanje je osnova za naše optimalno delovanje, saj vsakodnevno vpliva na naše prehranske izbire, na zmožnost telesne aktivnosti ter uravnavanja stresa.
Ob kakšnih težavah in kdaj poiščemo pomoč?
- Težavah pri uspavanju in vzdrževanju spanja.
- Smrčanju in pavzah dihanja med spanjem.
- Prekomerni dnevni zaspanosti.
- Nenavadnim gibanjem ali vedenjem med spanjem.
Na motnje spanja lahko kažejo tudi razdražljivost, tesnoba, depresija, težave s koncentracijo, slabša učinkovitost, pomanjkanje motivacije in zanimanja, povečanje telesne teže.
Ob s spanjem, ki ne izzvenijo, kljub upoštevanju priporočil za dobro spanje, se posvetujemo z osebnim zdravnikom, ki bo presodil, če nas bo napotil naprej k specialistu za motnje spanja. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje motenj spanja je izjemnega pomena, saj lahko na ta način preprečimo razvoj dolgotrajnih posledic.
Povezava do priporočil za dobro spanje: 10_priporocil_za_zdravo_spanje_odraslih.pdf
Vir: NIJZ
Zadnje objave

Narava je super, klopi pa ne – zaščitite se!

Marec je tradicionalno mesec boja proti raku debelega črevesa in danke
