14.8.2023 ZD ODPRT

11. avg. 2023

Zdravstveni dom Medvode je vključen v kritično infrastrukturo, zato na dan solidarnosti, 14.8.2023, delamo v rednem delovnem času od 6:45 do 19:30 ure. Delo bo potekalo nespremenjeno od običajnega, kar pomeni, da so vsi že potrjeni termini pregledov veljavni. Dežurne ambulante pa bodo sprejele vse nenaročene in nenadno obolele paciente.

Zadnje objave

KME post1

Narava je super, klopi pa ne – zaščitite se!

Narava je super, klopi pa ne – zaščitite se! Toplo vreme in sonce vabi k dejavnostim v naravi, na plan pa privabi tudi klope. Ti med drugim prenašajo tudi klopni meningoencefalitis. Okužba s klopnim meningoencefalitisom lahko pušča trajno invalidnost, lahko vodi celo v smrt. Zato se vsem, ki so starejši od enega leta, svetuje cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Cepljenje učinkovito in varno ščiti pred okužbo. Brezplačno se lahko cepijo otroci, rojeni od leta 2016, in odrasli, ki v tekočem letu dopolnijo 45, 46 ali 47 let ter zamudniki. V letošnjem letu so tako do cepljenja v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja upravičene osebe, rojene od leta 1970 do 1980. Cepljenje se lahko opravi pri pediatru oz. izbranem osebnem zdravniku.
Preberi več
14 marec svetovni dan spanja 1

»Dajmo prednost zdravemu spanju.«

14. marca je svetovni dan spanja, ki ga letos obeležujemo pod sloganom "Dajmo prednost spanju."! Kako ste pa vi danes spali?Lea Kačičnik, mag. psih., ZVC ZD Medvode Spanje je osnovna potreba našega telesa in hkrati predstavlja enega od temeljev našega zdravja, saj omogoča našemu telesu procese regeneracije in rasti. Spanje je tako pomembno za naše delovanje, da vas na posvetu pri psihologu praviloma vedno vprašamo, »Kako pa kaj spite?«. Kako pa zase določim ustrezen vzorec spanja? Za ustrezen vzorec spanja je značilno subjektivno zadovoljstvo, kar pomeni, da je prilagojen našim individualnim zahtevam ter posledično spodbuja naše fizično in duševno dobro počutje. V vsakdanu se to pokaže tako, da omogoča budnost čez cel dan, da smo lahko dovolj učinkoviti in skoncentrirani ter lažje uravnavamo čustva, frustracije in stres. Kakšne so koristi urejenega spanca? Izboljšuje našo odpornost in imunske odzive (kar je pomembno pri preprečevanju okužb, rakastih obolenj in pri ostalih kroničnih nenalezljivih boleznih).Znižuje krvni tlak in blagodejno vpliva na srce in ožilje.Okrepi vrsto možganskih funkcij (vključno s sposobnostjo za učenje, pomnjenje ter sprejemanje logičnih odločitev in dobrih izbir).Okrepi našo telesno pripravljenost in energijsko bilanco.Dobrodejno vpliva na naše duševno zdravje in čustveno razpoloženje (kar omogoča, da se zbrano in trezno lotimo družbenih in umskih izzivov).Izboljša presnovo telesa (uravnava količino inzulina in glukoze, tek in telesno težo, ohranja bogat mikrobiom črevesja). Spanje je osnova za naše optimalno delovanje, saj vsakodnevno vpliva na naše prehranske izbire, na zmožnost telesne aktivnosti ter uravnavanja stresa. Ob kakšnih težavah in kdaj poiščemo pomoč? Težavah pri uspavanju in vzdrževanju spanja.Smrčanju in pavzah dihanja med spanjem. Prekomerni dnevni zaspanosti. Nenavadnim gibanjem ali vedenjem med spanjem. Na motnje spanja lahko kažejo tudi razdražljivost, tesnoba, depresija, težave s koncentracijo, slabša učinkovitost, pomanjkanje motivacije in zanimanja, povečanje telesne teže. Ob s spanjem, ki ne izzvenijo, kljub upoštevanju priporočil za dobro spanje, se posvetujemo z osebnim zdravnikom, ki bo presodil, če nas bo napotil naprej k specialistu za motnje spanja. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje motenj spanja je izjemnega pomena, saj lahko na ta način preprečimo razvoj dolgotrajnih posledic. Povezava do priporočil za dobro spanje: 10_priporocil_za_zdravo_spanje_odraslih.pdf Vir: NIJZ
Preberi več
Logo SVIT

Marec je tradicionalno mesec boja proti raku debelega črevesa in danke

Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje. Po podatkih Registra raka je sodelovanje v Programu Svit zmanjšalo število novih rakov debelega črevesa in danke, ki je trenutno peti najpogosteje odkriti rak v Sloveniji in ne več drugi, kot pred uvedbo Programa Svit. Rak, odkrit v zgodnejših fazah in preden se pojavijo simptomi, je lažje ozdravljiv – takih je v Programu Svit 60 %, kar izboljšuje in podaljšuje življenje bolnikom. Še več za ohranjanje zdravja dosežemo z odkrivanjem in odstranjevanjem predrakavih sprememb, s čimer preprečimo nastanek raka. https://www.program-svit.si/za... Okrepljena Svitova podpora na lokalni ravni Informacije o sodelovanju, pomoč pri izpolnjevanju obrazcev in nasveti glede odvzema vzorca so udeležencem na voljo tudi na lokalni ravni, v okviru zdravstvenih domov po Sloveniji. Svitovo podporo v Zdravstvenem domu Medvode zagotavlja Zdravstveno vzgojni center https://www.zd-medvode.si/deja... Program Svit pri navidezno zdravih osebah v starosti od 50 do 74 let s preprostim testom blata išče sledove prikrite krvavitve. Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so pregledane na kolonoskopiji, kjer se ugotovi vzrok krvavitve. Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami odkriti tiste, pri katerih je velika verjetnost, da bi se iz sprememb na steni debelega črevesa in danke razvil rak ali že imajo začetno obliko raka, in te spremembe odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo. V mesecu marcu vas na vhodu v zdravstveni dom čaka Svit kotiček. SVIT rešuje življenja. Zato se vključite v program in k temu spodbudite še svoje bližnje.
Preberi več